ogniwa baterie słoneczneInwestycje w odnawialne źródła energii to coraz bardziej popularna w Polsce forma lokowania kapitału. Do niedawna jeszcze jedyną znaną inwestycją z dziedziny OZE były kolektory słoneczne. Jednak sytuacja się powoli zmienia. Coraz większe znaczenie mają ogniwa i baterie słoneczne, które ostatnio mocno staniały.

Jeśli dodamy do tego jeszcze fakt, że firmy i obszary wiejskie mogą się ubiegać o dofinansowanie takich inwestycji, to wszystko robi się mocno opłacalne. Dobre panele słoneczne wytrzymują bardzo długo. Producenci ogniw zapewniają, że po 12 latach używania takiego ogniwa, jego sprawność wynosi przynajmniej 90%, a po 25 latach 80%. „Taka wytrzymałość w dziedzinie odnawialnych źródeł energii jest naprawdę imponująca. Porównując ogniwa do kolektorów słonecznych, które już po około 10 latach są mocno zużyte, inwestycja w ogniwa słoneczne to inwestycja w przyszłość.” – mówi w rozmowie z nami prezes lubelskiej firmy Watman, zajmującej się tematem odnawialnych źródeł energii.

Niestety w Polsce, aby produkować prąd do celów zasilania urządzeń elektrycznych potrzebne są akumulatory, które już tak wytrzymałe nie są. Najlepsze akumulatory – żelowe, wytrzymują maksymalnie 10 lat. Po tym czasie trzeba je wymienić. Nadzieja jest jednak w nowej ustawie o OZE, która już wkrótce ma wejść w życie, a która ma ułatwić tzw. instalacje sieciowe, które nie wymagają użycia akumulatorów.

Już dziś jednak można stosować ogniwa słoneczne do ogrzewania wody użytkowej. Taka instalacja nie wymaga użycia akumulatorów, a wszystko, co jest potrzebne, to ogniwa i grzałka.