systematyczne inwestowanieSystematyczne inwestowanie może się wydawać mało efektywne. Kto ma zresztą do tego głowę, żeby pamiętać o tych składkach. Okazuje sie jednak, że taka forma inwestowania w fundusze inwestycyjne daje najlepsze efekty, dzięki temu, że jest formą strategii inwestycyjnej, która powoduje spadek ryzyka inwestycyjnego oraz możliwość zbudowania pokaźnego kapitału, który można w przyszłości wykorzystać np. na emeryturę, zakup domu, czy edukację dzieci.

Problem w inwestowaniu w fundusze inwestycyjne jest zawsze ten sam – najczęściej taka inwestycja kończy się najczęściej stratą. Nie ma co się dziwić. Inwestycja w fundusze inwestycyjne nie różni się zbytnio od inwestycji na giełdzie, a każdy wie, że aby zarabiać na giełdzie, potrzebna jest ogromna wiedza, doświadczenie i trochę szczęścia. Problemem w jednorazowej inwestycji w fundusz inwestycyjny są emocje, których niedoświadczony inwestor nie jest w stanie wyłączyć. Emocje, które w inwestycjach mają katastrofalne skutki. Kiedy inwestujemy emocjonalnie, możemy od razu założyć stratę. Aby inwestycja przyniosła zysk, konieczna jest strategia inwestycyjna i trzymanie się jej niezależnie od wydarzeń giełdowych.

Taką gotową strategią jest właśnie systematyczne inwestowanie. Mamy tutaj określone fundusze w które zostanie zainwestowana nasza składka, mamy dzień wpłaty składki, mamy składki regularne i w końcu mamy dzień zakończenia inwestycji. Dzięki takiej strategii emocje nie grają roli, nie interesuje nas bowiem w jakim miejscu na wykresie jesteśmy, a ceny zakupów jednostek uczestnictwa są uśrednione. W efekcie taka inwestycja bazuje tylko na głównym trendzie giełdowym, który jest zawsze wzrostowy.