Nie da się ukryć, że żyjemy obecnie w czasach dużej niepewności. Ostatni rok pokazał, że nawet najbezpieczniejsze instrumenty finansowe nie są do końca bezpieczne. Jako przykład można podać chociażby spektakularny, 30% spadek wartości funduszu inwestycyjnego Idea Premium, który przez sprzedawców towarzystw inwestycyjnych był sprzedawany, jako opoka stabilnych zysków. W efekcie w aktywach twego funduszu znajdowało się ponad miliard złotych inwestorów, którzy chcieli w tym funduszy przeczekać cięższe czasy.

Innym przykładem niech będzie głośna sprawa Cypryjskich banków, w których depozyty powyżej 100 000 euro, decyzją władz, zostały uszczuplone o 10%. Pojawia się zatem pytanie w co zainwestować pieniądze, skoro nawet takie inwestycje okazują się niepewne.

Odpowiedź przychodzi niejako bocznymi drzwiami. Okazuje się, że pomnażać pieniądze można nie tylko inwestując je na rynku finansowym. Coraz szersza oferta inwestycji alternatywnych i coraz większe zaufanie do instytucji, które takie inwestycje oferują, sprawiają, że coraz Polacy coraz większą część oszczędności przeznaczają na takie inwestycje, jak inwestycja w wino, inwestycja w whisky, czy inwestycja w ziemię.

inwestycje alternatywneDlaczego warto się nimi zainteresować? Powód jest prosty. Inwestycje te idą jakby obok rynku finansowego. Można powiedzieć, że inwestycje te rządzą się swoimi prawami. Wynika to z fakty, że w ich przypadku są jeszcze inne czynniki oprócz rynkowego, które decydują o ich rentowności. Inwestując w wino, czy whisky inwestujemy w przedmioty, które zyskują na wartości tylko dzięki upływającemu czasowi. Jeśli chodzi o ziemię, to oczywistym jest fakt, że działka budowlana jest droższa niż rolna.

Oczywiście, inwestując na rynku inwestycji alternatywnych również ponosimy ryzyko inwestycyjne, jednak analizując wyniki historyczne, zdarzały się korekty, jednak były one płytkie, a straty szybko były odrabiane. Inwestycje alternatywne są więc w dzisiejszych czasach jak najbardziej warte rozważenia.