rynek walutowyZamieszanie wokół kredytów we frankach jest ostatnio jednym z głównych tematów w mediach. Dla wielu ludzi ostatnie wydarzenia na rynku walutowym są wręcz życiowym dramatem. Czy jednak nie są sobie winni sami?

Wszak nie trzeba być rekinem finansjery, żeby wiedzieć, że kursy walut mogą się zmieniać. Biorąc kredyt we franku ludzie musieli zdawać sobie sprawę, że ten kurs może się zmienić i w efekcie mogą być zmuszeni do płacenia wyższych rat. Mimo to zdecydowali się na ten krok, a zatem postanowili wziąć na siebie ryzyko walutowe, w zamian za niższe oprocentowanie, czyli tańczy kredyt.

Wygląda to na klasyczną inwestycję na rynku walutowym. Jest ryzyko, jest potencjalny zysk. Problem w tym, że gra toczy się o setki tysięcy złotych dla ludzi, którzy o takich pieniądzach nawet nie myślą. Inwestowanie na rynku walutowym jest ryzykowne, a jeśli inwestuje się kwoty setki tysięcy, czy miliony złotych, to ryzyko staje się ogromne.

I można by tutaj postawić kropkę gdyby nie to, że wiem jak działa rynek finansowy. Sam kiedyś byłem sprzedawcą na tym rynku i wiem, że liczy się prowizja. Banki wypuściły produkt pod tytułem „kredyt we Franku”, a sprzedawcy mięli za zadanie sprzedać tego jak najwięcej. Zadanie to nie należało do trudnych, gdyż potencjalni klienci potrzebowali pieniędzy na dom, lub mieszkanie. Kto by sobie zawracał głowę ryzykiem. Przecież Frank jest taki stabilny. Nic się nie stanie. Może Pan/Pani spokojnie brać.

Tym sposobem wielu ludzi zostało inwestorami na rynku walutowym, zajmując pozycję krótką na Franku.