jak budować kapitałPozornie na rynku jest sporo możliwości budowania kapitału, jak na przykład rachunki oszczędnościowe. Co one jednak mają wspólnego z oszczędzaniem? Nawet świnka skarbonka ma lepsze ku temu predyspozycje, ponieważ gdy ją zbijemy, przestanie istnieć, będzie nam jej żal, ponieważ była ładna i ładnie prezentowała się na półce. Na koncie oszczędnościowym w banku nie pozostaje nawet ryska po wypłacie pieniędzy. Nie zaszkodzi więc uszczknąć trochę zgromadzonych na przyszłość pieniędzy na dzisiejsze potrzeby, bo przecież trzeba żyć…

Plany a rzeczywistość

Rzeczywistość okazuje się brutalna. Nasze wizje przyszłości trwają niesłychanie krótko. W przypływie refleksji postanawiamy oszczędzać na jakiś przyszły cel, nawet zaczynamy to robić, jednak po jakimś czasie nasz cel się rozmywa, a bardziej wyraziste staje się tu i teraz. W jednej chwili zaprzepaszczamy wiele wyrzeczeń, bo pieniądze są nam potrzebne. Nie zdajemy sobie wówczas sprawy, że właśnie zrobiliśmy największy błąd, bo nie dość, że teraz jesteśmy „biedni”, to w przyszłości też będziemy, bo likwidując oszczędności wtrącamy się w biedę w przyszłości.

Polisa inwestycyjna to rozwiązanie

Jedynym i zarazem dobrym rozwiązaniem problemu oszczędzania jest zatem polisa inwestycyjna, tzw. unit-link a jej największe wady są tak naprawdę największymi zaletami. Jest często znienawidzona, bo jest taką świnką skarbonką, która znika przy próbie rozbicia oraz wówczas, gdy nie wrzucimy do niej pieniążka. Nie mamy więc wyboru. Wrzucamy te pieniążki na wcześniej założony cel, a podczas gdy jesteśmy na nią źli, że jest dla nas taka niedobra i bezwzględna, świnka nabiera wartości, która będzie dla nas bezcenna. Taka świnka robi za nas robotę, której my nie jesteśmy w stanie zrobić, czyli utrzymuje motywację do oszczędzania przez długie lata. Czy agent ubezpieczeniowy robi zatem klientowi krzywdę, sprzedając mu taką polisę? Nie raz w trakcie trwania umowy klient tak to odbierze, jednak na koniec inwestycji będzie wiedział, że osiągnął założony cel.

Twoje pieniądze są pomnażane

Polisy inwestycyjne są powiązane z pakietem funduszy inwestycyjnych, w których nasze pieniądze są inwestowane. Dzięki nim uzyskujemy efekt tzw. procentu składanego, który jest wielkim atutem tych polis. Oszczędzając bowiem przez 20 – 30 lat dochodzimy do kwot, które nie mieszczą nam się w głowie, mimo, że fizycznie odłożyliśmy o wiele mniej.

Zacznij teraz

Aby zbudować małymi krokami duży kapitał, czyli jeśli chcemy wejść na wysoką górę łagodną ścieżką, musimy zacząć oszczędzać natychmiast. Każdy rok opóźnienia powoduje, że aby osiągnąć ten sam cel, musimy odkładać dużo więcej pieniędzy. Warto więc podjąć decyzję o oszczędzaniu dziś i nie odkładać jej na jutro, ponieważ prędzej czy później taka decyzja będzie musiała być podjęta, jednak wówczas będzie ona jeszcze trudniejsza.

Dowiedz się więcej jak działają polisy inwestycyjne <- kliknij