Istota polisy inwestycyjnej

Polisa inwestycyjna tak, jak już pisaliśmy to na stronie „jak budować kapitał” jest tworem, który można porównać do świnki skarbonki, która znika, kiedy nie zasilimy jej brzuszka pieniążkiem. Znika również, kiedy próbujemy ją rozbić. Jest zatem wredną świnką, która zmusza nas do oszczędzania nawet wtedy, kiedy nie mamy już na to ochoty, ponieważ przyszłość zaczyna przegrywać konkurencję z szarą rzeczywistością dnia dzisiejszego. Dodatkowo w brzuszku takiej skarbonki jest taki mechanizm, który powoduje, że wrzucone pieniądze się pomnażają – tak można pokrótce zobrazować działanie polisy inwestycyjnej, ilustrując go specyficzną świnką skarbonką.

W praktyce polisa inwestycyjna to prywatne konto właściciela, które ma pewnie szczególne zasady:

  1. Nie wypłacam z niego pieniędzy na bieżące wydatki. To konto służy wyłącznie mojej przyszłości.
  2. Systematycznie wpłacam na to konto ustalone wcześniej kwoty.
  3. Pieniądze są inwestowane w funduszach inwestycyjnych, jednak sam mogę zdecydować, czy przypominają one inwestycję w lokatę bankową, czy raczej w nieruchomości, tzn. czy pracują w funduszu inwestycyjnym bezpiecznym, czy agresywnym. Oczywiście można również wybrać ścieżkę pośrednią.

polisy inwestycyjne

Taka konstrukcja polis inwestycyjnych niesie za sobą bardzo wiele korzyści ich właścicielom.

Podstawowe korzyści, to:

  • Klient realizuje przyszłe cele, ma zabezpieczoną przyszłość swoją lub bliskich. Może spokojnie patrzeć na swoją przyszłą emeryturę, nie bojąc się biedy.
  • Klient nie musi mieć stalowych nerwów i ogromnego samozaparcia, aby bez żadnej umowy oszczędzać latami pieniądze.
  • Pieniądze klienta są pomnażane i do realizacji przyszłych celów trzeba w praktyce odłożyć znacznie mniej pieniędzy, niż one w rzeczywistości kosztują.
  • Klient może zrealizować swoje marzenia, które bez takiej polisy byłyby tylko nieosiągalną mrzonką.
  • klient osiąga zamierzone szczyty małym wysiłkiem.
  • Systematyczne inwestowanie w fundusze powoduje ograniczenie ryzyka inwestycji i samo w sobie jest strategią inwestycyjną

Poza korzyściami życiowymi nie można zapominać o tych formalno – prawnych:

  • Brak podatku „Belki” w czasie trwania inwestycji. Dzięki temu nasz zysk jest w całości inwestowany dalej.
  • Pieniądze zgromadzone na polisie inwestycyjnej nie podlegają egzekucjom komorniczym z wyjątkiem spraw o alimenty, jednak i w tych przypadkach tylko niewielka część podlega egzekucji
  • Brak podatku od spadków i darowizn w przypadku przekazania polisy osobie trzeciej
  • Pieniądze w przypadku śmierci właściciela polisy w całości zostają przekazane osobom wskazanym przez właściciela jako uposażone.

Co dobrego niesie ze sobą systematyczne inwestowanie?

W inwestycjach niesłychanie ważna, jeśli nie najważniejsza jest strategia inwestycyjna. Bez niej naszą inwestycją rządzi przypadek, a jeśli dodamy do tego jeszcze emocje, to stratę mamy murowaną. Systematyczne inwestowanie jest z kolei samo w sobie strategia inwestycyjną, dlatego właśnie niesie ze sobą wiele korzyści. Jakie to korzyści? Opisujemy je na stronie „korzyści systematycznego inwestowania” <-kliknij.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Polisy inwestycyjne oferowane przez firmy ubezpieczeniowe nie różnią się między sobą znacznie, jednak wybierając polisę dla siebie należy zwrócić uwagę, czy nie zawiera ona dodatkowego ubezpieczenia, czyli dodatkowej kwoty, która zostanie wypłacona w przypadku zaistnienia jakiegoś zdarzenia (śmierć, wypadek itp.). Takich polis należy unikać, ponieważ nie pełnią one funkcji zabezpieczenia przyszłości. Każde ubezpieczenia ma swoją cenę.

Nie ma się co łudzić, że firma daje nam ubezpieczenie za darmo w promocji. Każde ubezpieczenie jest ryzykiem dla firmy ubezpieczeniowej, które musi zabezpieczyć. Dlatego też w takich polisach systematycznie uciekają nam niewielkie kwoty, które z czasem stają się coraz większe, ponieważ z wiekiem i ryzyko staje się większe. W konsekwencji po pięćdziesiątce polisa może nam zwyczajnie wygasnąć, ponieważ zamiast dodatkowej emerytury sfinansowaliśmy sobie ubezpieczenie. Zatem radzimy, aby osobno kupować ubezpieczenia i osobno polisy inwestycyjne.

W tego typu polisach istnieją również koszty. Opłata administracyjna, opłata za zarządzanie oraz opłaty likwidacyjne to standardowe elementy tych polis niezależnie od firmy ubezpieczeniowej, która je oferuje.

Czy zatem jest wszystko jedno w jakiej firmie kupimy polisę? Nie do końca, ponieważ zagłębiając się w szczegóły dowiemy się, że niektóre firmy mają jednak korzystniejszą ofertę, a inne mniej. Jaką polisę poleca Inwestor Cafe? Napisz do nas, a na pewno odpowiemy na Twoje pytanie i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Podsumowując

W życiu zawsze było, jest i będzie tak, że to ci, którzy widzą w różnych sytuacjach szanse a nie zagrożenia, realizują swoje cele i dochodzą często do dużych pieniędzy. Ta zasada idealnie pasuje do tematu polis inwestycyjnych. Ci, którzy mimo dostrzeganych minusów zdecydują się na kupno takiej polisy, w przyszłości będą miały pieniądze na pewno. Ci z kolei, którzy takich polis nie kupią – albo będą pieniądze miały albo nie. Jak mówi z kolei jedno z popularnych praw Murphy`ego, „jeżeli coś może się nie udać, to na pewno się nie uda”. Każdy niech sam odpowie sobie na pytanie ile w tym jest prawdy.