Dlaczego systematyczne inwestowanie jest lepsze niż jednorazowa inwestycja w fundusze inwestycyjne?

systematyczne inwestowanieAby w pełni przedstawić zalety systematycznego inwestowania w fundusze inwestycyjne, warto określić wadę inwestowania jednorazowego. Wadą tą jest fakt, że nigdy nie wiemy co przyniesie przyszłość. Oczywiście można z odpowiednim prawdopodobieństwem dzięki analizie technicznej, czy fundamentalnej rynku określić, jak dalej będą się zachowywały fundusze inwestycyjne. Nigdy jednak prognoza nie jest stu procentowa. Nie wiemy zatem, czy nie zainwestowaliśmy np. pieniędzy na „górce” i czy za chwilę fundusz, w który inwestujemy nie zacznie tracić. Inną sprawą jest też moment wyjścia z inwestycji. Niestety człowiek jest tak skonstruowany, że łatwo ulega emocjom. Wyjście na samym szczycie hossy jest praktycznie niemożliwe i jest kwestią szczęścia. Gdy nie uda nam się wyjść na szczycie zaczynamy kalkulować i w głowie pojawia się niesłychanie irracjonalne przekonanie, że zaczynamy tracić, mimo, że wciąż nasze inwestycje są mocno na plusie. Czekamy zatem na powrót na szczyt, który w praktyce może nie przyjść nawet przez kilka lat. Tym sposobem często inwestowanie jednorazowe kończy się stratą i frustracją.

Inwestując systematycznie stosujesz świetną strategię

Systematyczne inwestowanie całkowicie eliminuje ten problem. Gdyby w przykładzie przytoczonym powyżej inwestor stosował strategię inwestycyjną i trzymał się jej od początku do końca, niezależnie od tego co dzieje się z funduszem, miałby większe szanse na sukces. Systematyczne inwestowanie jest samo w sobie strategią, ponieważ każdą składkę wpłacamy w określonym dniu, niezależnie od tego, co dzieje się na rynku. Dzięki temu zdywersyfikujemy ryzyko nieprawidłowego wejścia na rynek, czyli rozkładamy inwestowaną sumę pieniędzy na małe kwoty, co w praktyce daje nam możliwość załapania się na „dołek”, czyli lokalne minimum.

Zmienność nie straszna

Istotą inwestycji w fundusze inwestycyjne jest założenie, że główny trend giełdowy jest zawsze rosnący. Mankamentem jest z kolei zmienność w trakcie tego wzrostu. W przypadku systematycznego inwestowania eliminujemy ten problem. Zmienność rynku nas w ogóle nie dotyczy i nie interesuje, gdyż inwestowanie systematyczne jest długoterminowe i bazuje właśnie na głównym trendzie wzrostowym, który z kolei jest po prostu konsekwencją wzrostu gospodarczego.

Rozpocznij i zapomnij

Inwestor Cafe jest zwolennikiem całkowicie biernego systematycznego inwestowania. Co to oznacza? To, że na początku inwestycji określamy jaki procent składki ma być kierowany do jakich funduszy, po czym zapominamy o temacie i tylko wpłacamy pieniądze. Być może stwierdzisz: przecież są różne fazy na rynku, można by zarobić więcej, gdybyśmy wyszli na górce i weszli na dołku… Nasza odpowiedź brzmi: czytaj wyżej. Niedoświadczony inwestor może jedynie zaszkodzić. Niedoświadczonym inwestorem zawsze będą rządzić emocje. My wierzymy w siłę strategii, którą jest systematyczne inwestowanie samo w sobie.