modernHome, baterie słoneczne, oświetlenie LED, najtaniej w Polsce, Listwa  LED, Taśma LED, Panel słoneczny, Bateria słoneczna , Lampy solarne, 12V, Żarówka,  led, Węże LED,  Baterie Słoneczne, Panele sloneczne, generatory wiatrowe, turbiny wiatrowe

Odnawialne źródła energii, w skrócie oze a w zasadzie to urządzenia produkujące energię użytkową ze źródeł odnawialnych, takich jak słońce, wiatr, woda, czy rośliny, to inwestycje w przyszłość zarówno swoją, jak i planety.

Perspektywy rozwoju

kolektor słoneczny rurowyNie ulega wątpliwości, że tendencja rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce będzie zachowana. Jest to spowodowane różnymi czynnikami. Pierwszym i najważniejszym z nich jest zalecenie Unii Europejskiej co do udziału energii odnawialnej w całym zużyciu energii w Polsce. Wymogi UE w tym względzie są dla Polski na poziomie na tyle wysokim, że nasze Państwo jest zmuszone wspierać ten sektor gospodarki. Pierwsze efekty tego wsparcia możemy już obserwować na wielu dachach polskich domów. Zakup kolektorów słonecznych, które na nich widnieją jest dotowany przez Państwo.

Jeśli chodzi o przydomowe, małe elektrownie wiatrowe sprawa nie wygląda już tak dobrze. Dotacje ta ich zakup już się pojawiły, jednak na razie skorzystać z nich mogą jedynie firmy. Poza tym polskie przepisy skutecznie utrudniają rozwój tej dziedziny energetyki odnawialnej ze względu na utrudnienia z wprowadzaniem energii wyprodukowanej przez wiatraki do sieci energetycznej. Praktyki, które są normalne na całym świecie niestety w Polsce nie znalazły jeszcze uznania. Myślę że główną rolę w spowalnianiu nieuniknionych zmian mają same zakłady energetyczne, które nie mają po prostu w tym interesu. Potrzebna jest tutaj zatem interwencja Państwa, które odblokuje ten sektor.

Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o ogniwa fotowoltaiczne, baterie słoneczne, czy moduły fotowoltaiczne (jest to to samo). Te urządzenia, podobnie jak elektrownie wiatrowe, produkują prąd, tyle, że baterie słoneczne  wykorzystują do tego celu energię słoneczną. Jeśli chodzi natomiast o sposób jej wykorzystania, problemy są takie same.

Do uzyskania energii użytkowej wykorzystuje się także energię prądów wodnych w rzekach oraz rolnicze produkty uboczne, takie jak słoma, z której otrzymuje się biogaz. Są to jednak formy inwestowania niedostępne dla zwykłych śmiertelników, dlatego nie będziemy się o nich rozpisywać.

Dlaczego warto?

Generalnie odnawialne źródła energii to inwestycja długoterminowa. W miarę satysfakcjonujący zwrot można uzyskać z niej tylko uzyskując dofinansowanie. W przeciwnym wypadku kolektory słoneczne nigdy by się nie zwróciły, a małe, przydomowe elektrownie wiatrowe i baterie słoneczne  w około 10 lat. Za tymi ostatnimi przemawia natomiast żywotność, która sięga kilkudziesięciu lat. Jest to zatem inwestycja na pokolenia, która w przypadku pojawienia się dofinansowania i zniesienia utrudnień związanych z wykorzystaniem tej energii, może okazać się bardzo atrakcyjnym sposobem zainwestowania kapitału.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na rozwój energetyki odnawialnej jest moda na ekologię. Coraz większe znaczenie w świecie nabiera zdrowy tryb życia. Przemysł i kopcące kominy zaczęły już ludzi denerwować. Coraz większy dostęp do informacji, który mamy dzięki internetowi pozwala nam dowiedzieć się jakie skutki dla zdrowia ma oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Poprawa tej sytuacji dzięki inwestycji w odnawialne źródła energii będzie coraz bardziej pożądana i popularna.