Baterie słoneczne, lub inaczej ogniwa fotowoltaiczne są rozwiązaniem bardzo mało popularnym w Polsce. Tak jak w przypadku wiatraków wpływ na to mają bariery prawne (szerzej opisane na podstronie małe elektrownie wiatrowe) oraz brak dofinansowań dla gospodarstw domowych. Fotowoltaika jest za to popularna przy polskich drogach, zasilając przydrożne lampy uliczne LED, lub świecące znaki. Przykładowo w Niemczech, gdzie panują bardzo podobne warunki słoneczne jak w Polsce, fotowoltaika, zarówno na poziomie gospodarstw domowych, jak i przemysłowych elektrowni słonecznych, jest bardzo rozwinięta, a produkcja energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych wynosi około 10% całej produkowanej w Niemczech energii.
Baterie słoneczne bez dofinansowania nie są złotym interesem, lecz na pewno to inwestycje na pokolenia. Producenci ogniw gwarantują, że po 25 latach będą one miały nada 80% swojej sprawności. Bez dofinansowania taka inwestycja zwraca się po około 10-12 latach. Jeśli jednak pojawią się dofinansowania, panele staną się bardzo atrakcyjną inwestycją, szczególnie w zestawach hybrydowych z elektrowniami wiatrowymi, które zapewniały by prawie ciągłą produkcję energii. Mało jest bowiem dni w roku zupełnie bezwietrznych i bezsłonecznych.
Baterie słoneczne to w odróżnieniu od wiatraków rozwiązanie dla każdego. Jedynym warunkiem, który musi być spełniony jest brak cienia. Kupując zestaw paneli możesz dosyć dokładnie oszacować ilość wyprodukowanej energii.
Na Lubelszczyźnie na przykład są jedne z najlepszych warunków słonecznych w całej Polsce. W ciągu roku słońce dostarcza tu około 1050 kWh energii na metr kwadratowy. Dzisiejsze osiągnięcia w dziedzinie paneli słonecznych pozwalają wykorzystać około 12 – 14% tej energii.
Zestaw paneli słonecznych o mocy łącznej 1000 W zajmuje około 8,3 m2 powierzchni. Można więc w prosty sposób wyliczyć, że taki zestaw wyprodukuje nam w ciągu roku około 1220 kWh energii, którą można spożytkować w dowolny sposób.
Jeśli zatem zadajesz sobie pytanie: w co zainwestować pieniądze, na pewno powinieneś rozważyć także baterie słoneczne.