modernHome, baterie słoneczne, oświetlenie LED, najtaniej w Polsce, Listwa  LED, Taśma LED, Panel słoneczny, Bateria słoneczna , Lampy solarne, 12V, Żarówka,  led, Węże LED,  Baterie Słoneczne, Panele sloneczne, generatory wiatrowe, turbiny wiatrowe

Co to są małe elektrownie wiatrowe?

male elektrownie wiatroweWiatrak, w odróżnieniu od paneli słonecznych, nie jest rozwiązaniem dla każdego. W tej dziedzinie czynnikiem decydującym o sukcesie są warunki wietrzne. Te są z kolei sprawą indywidualną. Mapa wietrzności na terenie Polski nie rozpieszcza naszego regionu. Poza obszarami nadmorskimi z wiatrem bywa różnie. Nie przeszkadza to jednak budować tu wielkich farm wiatrowych, co udowadnia, że są w Polsce miejsca, w których opłaca się postawić wiatrak. Aby na wiatraku oszczędzać konieczne jest jednak miejsce eksponowane, a średnia prędkość wiatru powinna wynosić więcej niż 5 m/s.

Przydomowe, małe elektrownie wiatrowe to urządzenia, które przetwarzają energię wiatru na prąd. Jest to prąd przemienny i o zmiennej wartości napięcia, dlatego aby można było z tej energii korzystać potrzebny jest kontroler pracy turbiny, którego funkcje może spełniać zaawansowany technologicznie inwerter.

Bariery prawne

Niestety, jak już wspominaliśmy na stronie poświęconej odnawialnym źródłom energii, w Polsce istnieje wciąż bariera, która blokuje rozwój małych elektrowni wiatrowych. Polega ona na tym, że aby wyprodukowaną energię sprzedać zakładowi energetycznemu, potrzebna jest po pierwsze działalność gospodarcza a po drugie koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej.

Na całym świecie tego typu bariery zostały już zniesione, miejmy nadzieję, że w Polsce również niedługo tego doczekamy. Dlaczego to jest takie ważne?

W tej chwili gospodarstwa domowe są zmuszone gromadzić energię wytworzoną przez wiatraki w akumulatorach. Taka konfiguracja jest konieczna, ponieważ akumulatory pełnią funkcję bufora energii. Gdyby nie one, wykorzystywalibyśmy tylko tyle energii z wiatru, ile jest akurat potrzebne. A przecież nigdy nie będzie tak, że przydomowa elektrownia wiatrowa wyprodukuje tej energii dokładnie tyle ile w danym momencie zużywamy. Gdyby nie akumulatory, moglibyśmy wykorzystywać wiatrak tylko wtedy, gdy jego produkcja jest większa niż zapotrzebowanie. Marnowałaby się z kolei nadwyżka energii oraz cała mniejsza produkcja.

Co prawda są prowadzone prace, które mają wdrożyć urządzenia, pozwalające na wykorzystywanie tej mniejszej energii, jednak tańszym rozwiązaniem są jednak akumulatory. Dlaczego jednak nie jest to do końca dobre rozwiązanie?

Akumulatory po pierwsze kosztują, zużywają się i generują straty energii w trakcie magazynowania. Pomijając natomiast akumulatory i wysyłając energię do sieci, cały system byłby prostszy, tańszy w zakupie i eksploatacji, a do zakładu energetycznego płacilibyśmy tylko różnicę między poborem prądu a produkcją wiatraka. Jeśli natomiast wiatrak wyprodukowałby więcej, wówczas mięlibyśmy dochód. Miejmy zatem nadzieję, że już wkrótce Polska dołączy pod tym względem do zachodu.

Obalamy popularny mit

W Polsce bariery mikro-energetyki wiatrowej są, ale bez przesady. Często słyszy się, że inwestowanie w wiatrak to przeszkody w urzędach nie do przejścia i nawet wytwarzanie energii na własny użytek wiąże się z pozwoleniami i podatkami. Nic bardziej mylnego. Aby zbudować system z akumulatorami, gdzie wykorzystujemy prąd wyłącznie na własny użytek, nie musimy nikogo pytać o zdanie. Co prawda, aby postawić wiatrak na maszcie, na ten właśnie masz potrzebujemy pozwolenia na budowę, jednak np posadowienie urządzenia na dachu nie wymaga ani pozwolenia ani zgłoszenia, pod warunkiem, że wysokość tego urządzenia nie przekracza 3 metrów.

Rodzaje małych elektrowni wiatrowych

Małe elektrownie wiatrowe dzielimy na:

przydomowe, małe elektrownie wiatrowe o poziomej osi obrotu, czyli klasyczne wiatraki śmigłowe typu HAWT. Są one trochę bardziej wydajne niż wiatraki typu VAWT, jednak tylko tam, gdzie są świetne warunki wiatrowe, wiatr wieje w miarę w jednym kierunku i w pobliżu nie ma zabudowań. Minusem tych wiatraków jest hałas, który emitują, konieczność ustawienia się do kierunku wiatru oraz uczucie dyskomfortu z powodu bardzo szybko kręcących się śmigieł

przydomowe, małe elektrownie wiatrowe VAWT, czyli o pionowej osi obrotu. Są to wiatraki, które są jeszcze bardzo mało popularne w Polsce. W 2011 roku powstało jedynie 17 nowych wiatraków. A szkoda, ponieważ mają one bardzo dużo zalet. Przede wszystkim bardzo cicha praca, która pozwala stawiać te wiatraki nawet na dachu. Poza tym nie muszą się one ustawiać do kierunku wiatru, wolniej się kręcą i są po prostu ładniejsze. Poza tym lepiej wykorzystują małe wiatry. Minusem tych wiatraków jest to, że przy dużych wiatrach są mniej efektywne niż wiatraki HAWT, jednak w polskich warunkach wiatraki VAWT są naprawdę atrakcyjnymi urządzeniami.

Jakie więc główne korzyści płyną z zakupu wiatraków lub paneli słonecznych?

  • -oszczędność – inwestycja w odnawialne źródła energii nie jest złotym interesem, a okres zwrotu poniesionych nakładów to ładnych kilka lat. Jednak biorąc pod uwagę żywotność tych urządzeń (producenci paneli słonecznych gwarantują, że będą one działały po 25 latach użytkowania ze skutecznością 80%) jest to na pewno inwestycja w naszą przyszłość
  •  bezpieczeństwo – w dzisiejszych czasach i na obecnym poziomie rozwoju cywilizacji przyzwyczailiśmy się już do tego, że mamy w domu prąd. Przyzwyczailiśmy się do tego stopnia, że trudno jest bez prądu żyć. Zdarzają się jednak sytuacje, że z powodu awarii całe grupy mieszkańców nie mają prądu tygodniami czy nawet miesiącami. Mając swój wiatrak lub panele słoneczne mamy własny prąd i nie grozi nam już taka sytuacja.
  • czystsze powietrze – Pobliskie elektrownie dostarczające prąd do naszych domów uzyskują go poprzez spalanie węgla. Dwutlenek węgla, który jest naturalnym produktem ubocznym takiego procesu dostaje się do atmosfery z niewyobrażalnych ilościach. Własne alternatywne źródło energii produkuje energię w 100% czystą, a dzięki naszemu wkładowi w ochronę środowiska powodujemy zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, którym wszyscy oddychamy.
  • zadowolenie –ta korzyść jest bezcenna i niemierzalna. Dzięki własnemu wiatrakowi lub panelom słonecznym, czerpiemy energię z natury, a pieniądze, które zostaną dzięki temu w naszej kieszeni cieszą ze zdwojoną siłą.
  • prestiż – Jesteś EKO