Rynek finansowy miejscem przepływu kapitału

rynek finansowyMogłoby sie wydawać, że rynek finansowy to coś bardzo skomplikowanego. W rzeczywistości nie różni się on zbytnio od innych rynków. Wyobraźmy sobie rynek towarowy, czyli potocznie targ. Swoje stoiska mają tam sprzedawcy różnych towarów, co powoduje, że przychodzą tam klienci z pieniędzmi, żeby się wymienić na towary. Sprzedawcy potrzebują pieniędzy, z kolei kupujący towarów. Tak samo jest z rynkiem finansowym.

Rynek finansowy jest zatem miejscem spotkania 2 stron transakcji, z których jedna ma pieniądze, a druga ich potrzebuje. Do przepływu tych pieniędzy między tymi stronami używa się instrumentów finansowych, które można porównać do towarów z rynku towarowego.

Przykłady:

– Pewna firma potrzebuje pieniędzy na wybudowanie nowej siedziby. Decyduje się na wyemitowanie nowych akcji, aby pozyskać na ten zakup pieniądze. Gdyby nie było rynku finansowego, firma ta musiałaby stanąć na ulicy z napisem: sprzedam akcje. Na szczęście firma ta wie, że na rynku finansowym są osoby i instytucje, które mają za dużo pieniędzy i chętnie te akcje kupią po ustalonej cenie.

– Państwo budując budżet na następny rok spostrzega, że pieniędzy uzyskanych z podatków nie starcza na wszystkie wydatki (deficyt budżetowy). Musi zatem pożyczyć te pieniądze, aby pokryć deficyt. Decyduje się zatem na emisję obligacji skarbowych, które są pożyczką wziętą przez państwo u obywateli. Ogłasza zatem na rynku finansowym, że ma do sprzedania obligacje, które na określonych warunkach sprzedaje, uzyskując kapitał na pokrycie deficytu.