Zaplanuj już dziś swoją przyszłość i osiągaj zamierzone cele poprzez systematyczne oszczędzanie.

systematyczne oszczędzanieKażdy człowiek (a przynajmniej ogromna większość) chciałby mieć dużo pieniędzy. Jest to naturalna potrzeba, ponieważ pieniądze pozwalają realizować inne cele i zaspokajać ważne w życiu potrzeby. Większość ludzi jednak traktuje posiadanie większej sumy pieniędzy jako nieosiągalne marzenie, którego nie da się spełnić. Każdy bowiem ma masę wydatków i nie starcza pieniędzy „do pierwszego”, nie mówiąc już o możliwości odłożenia jakiejś sumy na przyszłość. Zadziwiające jest jednak to, że taki sam problem ma osoba zarabiająca 1500 zł, jak i 10 000 zł…

Będziesz potrzebował pieniędzy

W życiu każdej osoby przychodzi jednak moment, w którym nagle potrzebna jest ta duża suma pieniędzy, której nie ma. Takim momentem jest na przykład budowa domu lub edukacja dzieci. „Naturalny” jest więc w tym momencie kredyt, bo przecież skąd wezmę taką sumę, przecież nie było mnie stać na oszczędzanie. Na szczęście teraz nagle stać mnie na to, żeby spłacać raty kredytu… Ironią całej ten sytuacji jest to, że raty kredytu są często ogromne, a mimo wszystko osobę biorącą ten kredyt stać na to. Stać ją również na to, żeby płacić horendalne odsetki. W praktyce bowiem kupując mieszkanie za 300 000 zł, do banku zapłacimy około 600 000. Gorzej jeśli tym „większym wydatkiem” jest dodatkowa emerytura. Niestety, żaden bank nie udzieli kredytu na emeryturę, a każdy bankowiec na pytanie: „jak zwiększyć emeryturę?” odpowie: oddać nam dom (odwrócona hipoteka). Myśle, że taka wizja nie wszystkim może się spodobać. Czy można inaczej?

Oczywiście że tak, trzeba tylko do finansów podejść w sposób strategiczny, perspektywiczny i przewidujący i budować przyszłość poprzez systematyczne oszczędzanie i inwestowanie pieniędzy.

systematyczne inwestowanie, czyli zaplanuj życiową podróżMożna tę sytuację porównać do wchodzenia na górę. Możemy wybrać ścieżkę o niewielkim nachyleniu, po której spokojnie i bez wielkiego problemu osiągniemy szczyt, ale możemy także wybrać ścieżkę stromą, po której będziemy wspinać się z plecakiem odsetek od kredytów.

Musimy jedynie uświadomić sobie, że na ten szczyt i tak będzie trzeba wejść, a następnie odpowiedzieć sobie na pytania:

  • jak tam wejdę? (skąd wezmę na to pieniądze?)
  • czy będę wchodził łagodną czy stromą ścieżką? (czy wolę długo oszczędzać małe kwoty, czy krótko duże? Czy będę w stanie oszczędzać duże?)
  • czy będę miał pomocne kijki, czy ciężki plecak na plecach? (czy moje pieniądze będą przynosiły zyski mi, czy odsetki bankowi?)

Oczywiście sama świnka skarbonka nie wystarczy. Ma ona bowiem 2 główne wady, które nie pozwalają w niej uzbierać dużych pieniędzy.

Po pierwsze pieniądze wrzucone do świnki nie zarabiają, więc w rzeczywistości tracą na wartości.

Po drugie zaś w każdej chwili można ją zbić.

Jak zatem budować kapitał?