ofeMinister Rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawił Program Budowy Kapitału, którego dużą częścią są zmiany w OFE. Można powiedzieć, że OFE znikną z naszego krajobrazu, ale nie będzie to katastrofa dla giełdy, jak można by było przypuszczać. Morawiecki ogłosił, że chce oddać pieniądze z OFE polakom. Ale spokojnie, nie będzie wielkiej wyprzedaży na giełdzie.

O co w takim razie chodzi?

PTE mają zostać przekształcone w TFI, a nasze konta w OFE staną się IKE, czyli 3 filarem. Oznacza to zatem, że zmieni się forma prawna OFE.

Dla przyszłych emerytów jest to dobra informacja, ponieważ staną się właścicielami tych oszczędności i nikt już im ich nie zabierze. Warto pamiętać, że OFE to środki publiczne, czyli niczyje.

Z punktu widzenia OFE zmieni się tylko to, że Państwo im zabierze wolne środki, które nie były inwestowane. Ważne jest jednak to, że nie będzie ich likwidacji, ludzie nie stracą pracy.

Z punktu widzenia rynku zmiana będzie na plus. OFE (przyszłe FI) zostaną na rynku z pieniędzmi przyszłych emerytów. Co więcej, Morawiecki zapowiedział utworzenie nie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK), które będą obowiązkowe w firmach zatrudniających przynajmniej 20 osób. Każdy pracownik będzie mógł zdecydować czy chce oszczędzać dodatkowo na swoją emeryturę, a do składek dołoży się państwo. Oznacza to zatem wzrost oszczędności, napływ większego kapitału na giełdę i wyższe emerytury. Moim zdaniem to jest na prawdę dobra zmiana.

Skąd w takim razie spadki

W reakcji na zapowiedzi Morawieckiego giełda zaświeciła na czerwono. Rynek nie lubi niepewności, a zmiana szykowana przez PIS jest drugą w ostatnim czasie ingerencją w system emerytalny. Jak dodamy do tego jeszcze PIS i Kaczyńskiego, który nie kojarzy się raczej ze spokojem, mamy na rynku niepewność. Inwestorzy po prostu nie mają pewności, że zmiany będą wprowadzone w tym kształcie, który proponuje Morawiecki. Gdyby dzisiaj sejm przegłosował taką ustawę, rynek byłby zielony ze szczęścia…

Reasumując

Nadchodzące zmiany trzeba ocenić pozytywnie. Oszczędności emerytalne staną się własnością obywateli, a dodatkowo uruchomiony będzie 3 filar, który jest dzisiaj konieczny, aby emerytury nie były głodowe. Dodatkowo giełda będzie systematycznie zasilana nowym kapitałem.